Partizan prelomio Dinamik u poslednjoj deonici 10.05.2018.

Partija protiv Dinamika dala je povoda navijačima Partizana da posumnjaju da izdanje košarkaša kluba iz Humske u Železniku nije bilo samo plod lošeg dana. Crno-beli su u dvorani “Aleksandar Nikolić” tri četvrtine mučili i sebe i publiku, da bi tek na otvaranju četvrtog perioda, uz solidnu pomoć rivala, došli do nekoliko vezanih lakih poena koji su im omogućili da relativno lako privedu kraju duel, čiji konačan rezultat ne pokazuje realan odnos snaga na večerašnjem duelu- 87:71 (27:17, 17:22, 18:22, 25:10).

Iako su nekoliko puta tokom prvog poluvremena imali dvocifreni plus, košarkaši Partizana ni u tim momentima nisu prikazali preterano kvalitetnu partiju. Više je prednost osvajača Kupa Radivoja Koraća rasla poenima u kontranapadu, u kojima se, atraktivnim zakucavanjima, najviše isticao Bondža Si. Trojkama Marinkovića i Gosa na ulasku u sedmi minut utakmice domaći su krenuli u prvi ozbiljniji juriš, koji je krunisan zakucavanjem Gagića i poenima Vona za prvu dvocifrenu prednost na meču (23:13, 9. minut).

Ekipa Dinamika je, s druge strane, dugo čekala da Andreja Stevanović uđe u prepoznatljiv šuterski ritam. Bek gostiju je promašio prvih pet šuteva na meču (četiri trojke), što su crno-beli iskoristili i koševima Vona i Andrića došli do 13 poena prednosti u 12. minutu. Ipak, nekoliko početničkih grešaka Čankovih izabranika, pogotovo nesporazumi u sopstvenom reketu, omogućili su ekipi Miroslava Nikolića da krene da hvata rezultatski priključak, a pošto je Stevanović ubacio dva vezana šuta van linije 6.75 (40:35, 18. minut), moglo je da se nasluti da će košarkaši kluba iz Humske morati da ulože dodatnu energiju kako bi slomili upornog protivnika.

Međutim, ni najveći pesimisti nisu mogli da pomisle da će u igri Partizana početkom treće deonice uslediti totalno pomračenje. Srljali su crno-beli iz greške u grešku, više od tri minuta nisu uspeli da ubace loptu u koš rivala, koji je nanizao deset poena, napravio potpuni preokret i pokazao da će kazniti i najmanje opuštanje favorizovanog rivala (49:44, 24. minut).

Dugo su crno-beli tražili odgovarajući ritam, pokušavao je Nenad Čanak izmenama da pronađe petorku koja će biti u stanju da poveže nekoliko dobrih minuta igre u oba pravca, ali su gosti uspešno održavali stečeni plus do završna tri minuta pretposlednjeg kvartala, kada su košarkaši kluba iz Humske koliko toliko pohvatali konce igre i na poslednji dvominutni odmor otišli sa minimalnim vođstvom.

Jedan od ključeva sjajnog pariranja Dinamika Partizanu ležao je u veoma malom broju izgubljenih lopti. Nikolićeva ekipa je za 30 minuta meča prodala samo četiri lopte, da bi u uvodna dva minuta završnog kvartala prosuli sve dobro što su dotad uradili. Dorćolci su za vezali tri izgubljenje lopte, Von je sa četiri poena kreirao seriju 7:0, kojom je Partizan uspeo da “dođe do daha”, a kada su napravili nešto značajniji plus, crno-belima se malo “opustila i ruka”, pa je Andrić ubacio trojkom (Partizan šutirao na meču 4/14) na polovini četvrtog kvartala doneo domaćinu neophodni mir za rutinski finiš duela.

Trener Partizana Nenad Čanak u celini je bio zadovoljan utakmicom protiv Dinamika (87:71), iako je njegov tim ponovo prikazao velike oscilacije. “Piše” se pre svega pobeda, za skor 7-1 i ostanak u trci za prvo mesto u B grupi Super lige, u kojoj vodi FMP.
"Važna pobeda posle poraza u Železniku – i zbog načina na koji je ostvarena. Ušli smo u krizu igre, u jednom delu utakmice smo se potpuno izgubili, ali smo uspeli da se vratimo i na kraju smo utakmicu dobili rutinski i lagano. Dinamik je ipak ekipa koja je fizički za jedan nivo iznad drugih KLS timova, a u poslednje vreme i igraju bolje nego ranije. Drago mi je što smo se trgli posle perioda očajne igre početkom treće četvrtine i preokrenuli" – izjavio je Čanak na konferenciji za novinare.

Do početka plej-ofa preostala su gostovanja u Vršcu i Valjevu.
"Cilj je da pobedimo sve do kraja i da spremni uđemo u četvrtfinale. Ne odustajemo od onoga što smo najavili na početku Super lige."

Najdžel Vilijams-Gos izjavio je da je zadovoljan borbenošću ekipe i reakcijom na poraz od FMP.
"Hvatamo dobar momentum za nastavak šampionata" – naveo je američki plejmejker.

Trener Dinamika Miroslav Nikolić naglasio je da njegov tim želi da se kroz Superligu kvalifikuje za Drugu ABA ligu.
"Želimo da pobedimo svakoga, ali uz to forsiramo mlade igrače. Nismo se nadali da ćemo napraviti iznenađenje, već smo hteli da klinci osete ambijent i da odigramo bolje nego što inače igramo protiv Partizana, koji je mnogo jači i iskusniji od nas. Mi smo svakako treći u grupi, a u plej-ofu ćemo pokušati da napravimo neko iznenađenje."

Mladi Miloš Glišić, koji se u Dinamiku obreo posle juniorskog staža u Partizanu i godinu dana u Vršcu, smatra da je konačna razlika previsoka.
"Dobro smo igrali gotovo tri i po četvrtine, do nekih 6-7 minuta pre kraja. Izvući ćemo pouke i pripremiti se za sledeću utakmicu, ali mislim da smo generalno dobro odigrali. Čestitam Partizanu i želim mu sreću u nastavku prvenstva."