Zvezda slavila u 255. večitom derbiju 25.04.2017.

CRVENA ZVEZDA MTS – PARTIZAN NIS 85:74 (23:16, 19:22, 23:18, 20:18)

DVORANA: Aleksandar Nikolić. GLEDALACA: 5250. SUDIJE: Vojinović, Glišić, Nikolić.

CRVENA ZVEZDA MTS:  Volters 10 (5 sk), Tompson, Dangubić 9, Mitrović 17, Lazić 2, Dobrić, Simonović 3, Rakićević, Dženkins 15 (9 as), Gudurić 3, Kuzmić 14, Bjelica 12.

PARTIZAN NIS: Ratkovica 4 (6 as), Vrabac 2, Marinković 11, Veličković 13 (8 sk), Birčević 16 (5 sk), Koprivica, Andrić 3, Hečer, Pot 4, Gordon, Luković 17 (6 sk).

Košarkaši Crvene zvezde mts savladali su ’’večitog rivala’’ Partizan u derbiju 2. kola Mozzart Superlige Srbije rezultatom – 85:74 (23:16, 19:22, 23:18, 20:18).

Zvezda je silovito ušla u utakmicu, povela 12:0 i do kraja meča diktirala događanja na terenu. Na kraju, košarkaši Crvene zvezde mts zabeležili su pobedu u 2. kolu Mozzart Superlige Srbije. Crveno-beli su bili bolji od ’’večitog rivala’’ Partizana rezultatom 85:74 i na taj način upisali i treću pobedu u ovosezonskim derbi susretima.

Recept za pobedu je i ovog puta bila izvanredna odbrana u svim važnim trenucima utakmice. Partizan Nis je ušao silno motivisan u utakmicu i uspeo da se vrati posle početnih 12:0 i čak u dva navrata izjednači rezultat. Ipak, u važnim momentima crveno-beli su se i ovog puta oslonili na izvanrednu odbranu koja je donosila lake poene u krucijalnim momentima.

Na početku meča recept je bio prepoznatljivo agresivna odbrana iz koje su se ređali laki poeni, a kada bi se ušlo u pozicione napade u reketu je neprikosnoven bio Kuzmić. Partizan tri minuta nije mogao do koša i nakon poena Mitrovića crveno-beli su vodili 12:0.

Ako bi u tim trenucima mogla da se nađe mana u igri Zvezde to bi bila slobodna bacanja koja su jedina delila crveno-bele do ubedljivijeg vođstva. Međutim, večiti rival se nije predavao i iskoristio je ispunjen bonus crveno-belih. Partizan je postizao poene sa linije penala, a sa druge strane crveno-belima su neke lopte iscurele iz obruča pa je Partizan prišao na četiri poena zaostatka (20:16).

Ipak, šest vezanih poena Bjelice u završnici prve i početkom druge deonice vratile su Zvezdi dvocifrenu prednost (26:16). Na drugoj strani odgovorio je Partizan i to serijom 12:2 pa su nakon dve tehničke greške koje su dosuđene treneru Radonjiću i Branku Laziću izjednačili rezultat (28:28). Seriju je prekinuo kapiten Mitrović trojkom u važnom momentu. Nije prošlo mnogo, a Mitrović je ponovio isto i u potpunosti odbio nalet rivala (36:30). Međutim, istom merom su uzvratili Marinković i Veličković pa je semafor pokazivao dva minuta do isteka drugog perioda i izjednačen rezultat – 36:36.

Energija koju je uložio Mitrović isplatila se i u završnici pa su njegovi i Voltersovi poeni doneli Zvezdi višak od četiri poena pred veliki odmor (42:38).

Agresivnost u odbrani na početku trećeg perioda podsećala je na start utakmice, a u napadu su se smenjivali raspoloženi igrači. U takvom odnosu snaga prednost Zvezde je išla do plus devet – 53:44. Partizan je pokušao da se rezultatski vrati preko Birčevića i Majstorovića, ali je prva trojka Dženkinsa, kao i poeni Lazića sa linije penala, bila dovoljno za novu dvocifrenu prednost Zvezde (59:49).

Gotovo jednaka prednost zadržana je pred ulazak u poslednji period, a rezultat 65:56 na semafor je postavio Čarls Dženkins gotovo uz zvuk sirene.

U poslednjoj deonici se igralo veoma agresivno na obe strane, a želja crveno-belih je bila da se uspori ritam i zadrži stečena prednost. Sve je išlo po planu, a za to je bila odgovorna Zvezdina granitna odbrana. Prednost je išla i do plus 15 i to na polovini poslednjeg perioda nakon poena Dženkinsa (73:58), a Partizan je pokušao još jednom da se vrati u meč. Serija 14:5 spustila je prednost na šest poena (78:72) na nešto manje od dva minuta pre kraja.

U tom trenutku su stigli važni poeni Nejta Voltersa, a dobra odbrana je bila zadužena da se meč mirno privede kraju. Tačku na svako pitanje pobednika stavio je Marko Simonović trojkom na pola minuta pre kraja za plus 13 (85:72).